۱۳۹۹ شنبه ۳ آبان
مصادف با:
2020/10/24 میلادی
وضعیت جوی امروز:
بیشینه دما:
کمیته دما:
بیشینه دما فردا:
بیشینه دما فردا:
معرفی کمیته ثبت رکوردهای ورزشی به منظور ساماندهی و نظارت بر ثبت رکورد مهارت های فردی و گروهی، تشکیلاتی تحت عنوان کمیته ثبت رکوردهای ورزشی انجمن ورزش های تفریحی و مهارت های فردی نمایشی فدراسیون ورزش های همگانی تشکیل می گردد.پ
۱۳۹۶ پنج شنبه ۳۱ فروردين - تعداد بازدید: 1192 بار
معرفی کمیته ثبت رکوردهای ورزشی
به منظور ساماندهی و نظارت بر ثبت رکورد مهارت های فردی و گروهی، تشکیلاتی تحت عنوان کمیته ثبت رکوردهای ورزشی انجمن ورزش های تفریحی و مهارت های فردی نمایشی فدراسیون ورزش های همگانی تشکیل می گردد.

اهداف:
۱-ایجاد کمیته ای معتبر و رسمی جهت ثبت مهارتهای ورزشی- فردی و گروهی
۲-ثبت و به نمایش گذاردن توانمندی های جسمانی ورزشکاران و علاقه مندان
۳- ایجاد نشاط و شادابی و تامین سرگرمی های سالم همسو با نیازها و خواسته های  مردم از ورزش بر اساس قوانین و مقررات فدراسیون ورزشهای همگانی
۴-ایجاد انگیزه و روحیه در فعالان و ورزشکارانی که در حوزه غیر قهرمانی (رکورد ) فعالیت می کنند. و پاسخگویی انجمن و کمیته به نیازها و توانمندی های افراد علاقه مند به ورزشها و مهارت های فردی نمایشی
۵-تهیه کتاب ملی رکوردهای فدراسیون ورزشهای همگانی قابل استناد از رکوردهای ورزشی در کشور در جهت ایجاد یک رفرنس معتبر و در دسترس برای تمام ورزشکاران
۶-تلاش برای ثبت رکوردهای مهارت های ورزشی داخل کشور

مقدمه:
تاکنون گینس بعنوان تنها مرجع در دنیا به ثبت رکورد می پرداخته که آن هم موسسه ای خصوصی با اهداف صرفا اقتصادی و روشی کاملا ضد فرهنگی و با ملیت انگلیسی بود. هم اکنون که پرچم کشور عزیزمان ایران در عرصه های مختلف بر اوج قله های جهان بر افراشته است اعلام میداریم ایران اسلامی درعلوم ورزشی و تولید علم در این حوزه نیز به قطب تعیین کننده ای در جهان تبدیل شده است، سنجش و اندازه گیری و ثبت انواع رکوردها به گونه ای که میتوانیم بالاترین حد استانداردها را در سنجش و اندازه گیری تعریف وتوسط کارشناسان علوم ورزشی که از جوانان مومن و متعهد همین مرز و بوم هستند نه تنها به ایران بلکه به تمام جهان ارائه نماییم.

گروه های زیر مجموعه کمیته ثبت رکورد عبارتند از:
گروه فنی، آموزش و آزمون، داوران، مسابقات، روابط عمومی و امور استان ها که بصورت تخصصی موضوعات مرتبط با هر گروه را بررسی و پیگیری می نمایند.                                                                                                         

وظایف اصلی کمیته ثبت رکورد های ورزشی
الف: ثبت رکوردهای ورزشی: سنجش و اندازه گیری تمام رکورد های ورزشی (که در حوزه قهرمانی ان رشته در هیچ فدراسیونی تعریف نشده است) همسو با موازین شرعی، فرهنگی، اخلاقی و پزشکی و ثبت در کتاب ملی رکورد های فدراسیون ورزش های همگانی (این کتاب پس از ثبت ۱۰۰ رکورد منتشر وهر سال با رکورد های جدید ادامه می یابد) جهت تشکیل یک مرجعیت معتبر و قابل دسترس؛ که فواید این اقدام شامل پیش درامدی برای جهانی شدن رکورد های داخل کشور و ایجاد انگیزه و روحیه در ورزشکاران صاحب توانایی های خاص و منحصر بفرد و همچنین برگزاری مسابقات رکورد گیری در سطح کشور.
همچنین تعامل میان ورزش و جنبه های هنری و نمایشی آن با حوزه های مختلف هنری و نمایشی از جمله سینما و تلویزیون جهت به نمایش گذاردن ابعاد مهیج و پر مخاطب ورزش های نمایشی  
ب: آموزش: تربیت نیروی انسانی متخصص (داور، مربی، راهنما) و تنظیم برنامه ها و نحوه رکوردگیری های مختلف ورزشی
پ: انتشار کتاب رکوردها: انتشار کتاب رکورد های فدراسیون ورزش های همگانی از نتایج بدست آمده در طول سال 

نحوه اجرا
الف) کمیته رکورد با هماهنگی انجمن ورزشهای تفریحی و مهارت های فردی نمایشی مجری طرح ها و برنامه های ورزشی و رکوردگیری ها و ثبت آنها در ایران بعنوان یک مرکز فنی و  تخصصی در کشور باشد.                                                                                                       
ب) از آنجایی که این دسته از مهارتها جنبه خاص ورزش میباشد و کارشناسان و متخصصان محدود و انگشت شماری در هر بخش وجود دارند این کمیته موظف است نسبت به تربیت کارشناس و داور با برگزاری دوره های تئوری و عملی تحت نظارت و شرایط و مقررات فدراسیون همگانی اقدام نماید.                                                                                                                
پ ) در این بخش بدلیل حضور ورزشکاران مختلف از تمامی رشته های ورزشی امکانپذیر است و برای ثبت رکوردهای مختلف احتیاج به حضور متخصصان و کارشناسان همان رشته ضروریست لذا ایجاد هماهنگی و اطلاع رسانی به تمامی فدراسیون های ورزشی و حضور کارشناس و داور مورد تائید همان رشته از فدراسیون یا انجمن مربوطه در رکوردگیری ها می تواند بر اعتبار و صحت اجرای رکوردگیری کمک کند.       
یادآور می شود نگرش رکورد غیر قهرمانی و نمایش در ورزش یک مقوله تخصصی و نوپا است و قطعا با گذشت زمان به تولید دانش و فن در این بخش افزوده خواهد شد تا کاستی ها مرتفع گردد.

رکوردهای مورد تایید
تمامی فعالیتهای جنبی ورزشی که در حوزه قهرمانی ورزش تعریف نشده است که شامل مهارت های جسمانی انفرادی، جسمانی گروهی و مهارتهای نمایشی همراه با ادوات و ابزارهای ورزشی و حتی ابداعی را در بر می گیرد با اجازه فدراسیون ورزشهای همگانی
الف) رکوردها و مهارتهای فردی ورزشی:
شامل اجرای مهارت های ورزشی یک نفره به منظور نمایش در رشته های مختلف ورزشی که از ابزار خاصی بهره گرفته نمی شود.
ب) رکوردها و مهارت های گروه های ورزشی:                                                                                                          
شامل اجرای مهارتهای ورزشی دو یا چند نفره به منظور نمایش در رشته های مختلف ورزشی که از ابزار خاصی بهره گرفته
پ) نمایش مهارت های همراه با ادوات و ابزارهای ورزشی و حتی ابداعی
شامل مهارت های فرد در بکارگیری هنرمندانه و ماهرانه به منظور اجرای نمایش در بخش های مختلف ورزشی می باشد.

نحوه طبقه بندی رکورد ها
هدف از طبقه بندی رکوردها با توجه به  درجه سختی رکورد می باشد این دسته بندی در حرکات و مهارت های نمایشی ورزشی نیز بکار می رود و می توان توسط آن سطح کیفی رکوردها و همچنین سطح ورزشکار را مشخص نمود.

برچسب ها:
ثبت رکوردها
ارسال به شبکه های اجتماعی:
تصاویر مرتبط
مطالب مرتبط
عنوان محتوی سطح 3
کاشان - خیابان امام خمینی (ره) - تلفن 03155244224
کلیه حقوق متعلق به هیئت ورزش های همگانی شهرستان کاشان می باشد.