۱۳۹۹ شنبه ۳ آبان
مصادف با:
2020/10/24 میلادی
وضعیت جوی امروز:
بیشینه دما:
کمیته دما:
بیشینه دما فردا:
بیشینه دما فردا:
معرفی کمیته های تحت پوشش: کمیته پرثوآ «رزم پهلوانی پرثوآ»، برآمده از شیوه‌های رزم سنتی و بومی ایرانیان است. از جمله، آئین‌های رزم پهلوانی خراسان، مازندران، کردستان، گیلان، سیستان بلوچستان، بختیاری، لرستان و... که تلفیقی از فرهنگ رزم ایران اسلامی با حرکات موزون آیینی و برگرفته از آداب و سنن دیرینه ایرانیان است که به صورت با سلاح و بدون سلاح انجام می‌شوند.
۱۳۹۶ پنج شنبه ۳۱ فروردين - تعداد بازدید: 1159 بار
ایده ورزش رزم پهلوانی (پرثوآ)
ایده اصلی ارائه ورزش رزم پهلوانی (پرثوآ) در سال 1360 توسط استاد فقید «قادی» که از پیشکسوتان و پهلوانان ورزش باستانی بود ارائه گردید. در آن زمان شش تن از فرزندان وی در رشته‌های مختلف رزمی مشغول فعالیت بودند و بصورت مداوم به تمرینات رزمی می‌پرداختند. ابتدا، استاد آنان را با شیوه‌های کشتی سنتی و مبانی ورزش‌های پهلوانی آشنا کرد و توصیه نمود تا ضمن آشنایی با هنرهای رزمی مشرق زمین، به مطالعه در شیوه‌های رزمی اقوام بومی ایران ‌زمین بپردازند و آنرا بازیابی نمایند. شیوه‌هایی که ریشه در تاریخ ارامنه ایران داشته است.
بر این اساس، برادران به همراه پدرشان این ایده را توسعه دادند. تحقیقات در این زمینه منتهی به ارائه شیوه جدیدی از رزم ایرانی (که نشأت گرفته از اصول رزم اقوام مختلف ایران در ادوار مختلف بود)گردید که نام آنرا هنر رزم پهلوانی «پرثوآ» گذاشتند.  

هنر رزم پرثوآ چیست؟
«رزم پهلوانی پرثوآ»، برآمده از شیوه‌های رزم سنتی و بومی ایرانیان است. از جمله، آئین‌های رزم پهلوانی خراسان، مازندران، کردستان، گیلان، سیستان بلوچستان، بختیاری، لرستان و... که تلفیقی از فرهنگ رزم ایران اسلامی با حرکات موزون آیینی و برگرفته از آداب و سنن دیرینه ایرانیان است که به صورت با سلاح و بدون سلاح انجام می‌شوند.
از نظر فنی، در این رشته نه تنها از کلیه ضربات دست و پا برای غلبه بر حریف بهره گرفته می‌شود بلکه با رقص و پای مخصوص رزم باستانی، در صورت تماس نزدیک با حریف، از فنون گیر و پرتاب و خاک نیز استفاده خواهد شد.
سلاح‌هایی که در این رشته بکار گرفته می‌شوند نیز از سلاح‌های خاص ایرانی بوده که از دیر باز مورد استفاده جنگجویان و هنروران قرار می‌گرفت. از جمله این سلاح‌ها: شمشیر (کتاره)، دو شمشیر (تنگادو)، چوب کوتاه (دو چوب)، چوب بلند (لیفا)، تیراندازی با کمان (در حال سوارکاری) و ... می‌باشد

فلسفه نام‌گذاری پرثوآ:
کلمه «پرثوآ » واژه باستانی ایرانی است که در کتیبه‌های داریوش استفاده شده است و به مرور زمان (در فارسی امروزی) به پهلوان بدل شده که به معنی «جنگجوی با فضیلت» است.

مراحل ارتقاء در ورزش پرثوآ:
مراحل پیشرفت و ارتقاء ورزشکاران پرثوآ در سه مرحله تبیین شده‌است:
1- مرحله اول (توانایی): که تمرکز دارد بر تمرینات آمادگی جسمانی و انعطاف، تکنیک و تاکتیک‌های مبارزاتی برای رسیدن به هدف «بالاترین قدرت تن».
2- مرحله دوم (دانایی): که تمرکز دارد بر توسعه آمادگی جسمانی و ارتقاء تکنیک‌ها و مهارت‌های مبارزاتی و انجام تمرینات تمرکزی به منظور ارتقاء فکر برای رسیدن به «بالاترین قدرت فکری».
3- مرحله سوم (بینایی): تمرکز دارد بر دو موضوع اساسی:
1-3- موضوع اول: رسیدن به بالاترین مرحله رزم جهت ارائه فنون و مهارت‌های جدید رزمی
2-3- موضوع دوم: رسیدن به مراحل بالای فضائل اخلاقی (پهلوانی)

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این رشته به سایت www.iranpartoa.ir مراجعه فرمایید.

برچسب ها:
پرثوآ
Parthova
ارسال به شبکه های اجتماعی:
تصاویر مرتبط
مطالب مرتبط
عنوان محتوی سطح 3
کاشان - خیابان امام خمینی (ره) - تلفن 03155244224
کلیه حقوق متعلق به هیئت ورزش های همگانی شهرستان کاشان می باشد.