۱۳۹۹ سه شنبه ۶ آبان
مصادف با:
2020/10/27 میلادی
وضعیت جوی امروز:
بیشینه دما:
کمیته دما:
بیشینه دما فردا:
بیشینه دما فردا:
معرفی کمیته های تحت پوشش: کمیته فریزبی در اواخر قرن ۱۹ ميلادي ويليام راسل فريزبي شركت شيريني پزي فريزبي پاي را تاسيس كرد. ايشان در سال ۱۹۰۳ فوت نمود و پسرش ژوزف كار شركت را گسترش داد، به طوريكه تعداد شعبه هاي شركت فريزبي پاي در چندين ايالت به حدود ۲۵۰ رسيد. پس از فوت ژوزف در سال ۱۹۴۰ بيوه اوخانم ماريان روز فريزبي، مديريت شركت را تا مدت ها بدست گرفت و سپس آقاي ژوزف واگن مدير شركت شد (تا آگوست سال ۱۹۵۸) و توانست ركورد توليد ۸۰۰۰۰ عدد پاي در روز را در سال ۱۹۵۶ ثبت كند. داستان پيدايش بشقاب فريزبي را بايد از دل همين فعاليت هاي شركت فريزبي پيدا كرد.
۱۳۹۶ پنج شنبه ۳۱ فروردين - تعداد بازدید: 1152 بار
تاريخچه پيدايش بشقاب فريزبي
در اواخر قرن ۱۹ ميلادي ويليام راسل فريزبي شركت شيريني پزي فريزبي پاي را تاسيس كرد. ايشان در سال ۱۹۰۳ فوت نمود و پسرش ژوزف كار شركت را گسترش داد، به طوريكه تعداد شعبه هاي شركت فريزبي پاي در چندين ايالت به حدود ۲۵۰ رسيد. پس از فوت ژوزف در سال ۱۹۴۰ بيوه اوخانم ماريان روز فريزبي، مديريت شركت را تا مدت ها بدست گرفت و سپس آقاي ژوزف واگن مدير شركت شد (تا آگوست سال ۱۹۵۸) و توانست ركورد توليد ۸۰۰۰۰ عدد پاي در روز را در سال ۱۹۵۶ ثبت كند. داستان پيدايش بشقاب فريزبي را بايد از دل همين فعاليت هاي شركت فريزبي پيدا كرد.
مطابق روايت ها دو مدرسه به نام هاي مدرسه كنسرو پاي و مدرسه كنسرو بيسكويت در اين امر دخالت داشتند، به طوري كه دانش آموزان كيك هاي فريزبي را مي خريدند و با پرتاب ظرف آن بازي مي كردند. در اين بين فردي به نام والتر فرديك موريسون كه يك نجار مخترع بود متوجه علاقه مردم به اين موضوع شد و به اين فكر افتاد كه چرا چرخش چيزهايي مانند درب سطل رنگ، ظروف كنسرو ساخته شده از قلع، ظروف كيك هاي شيريني و چيزهاي مشابه، موجي از علاقه را در مردم ايجاد كرده بود؟ او اين لحظات شاد يبخش را تجسم كرد و به فكرش رسيد وسيله اي كاملتر و با كيفيت بهتر از ظروف كيك شيريني به عنوان يك محصول تجاري بسازد. موريسون شروع به كار كرد و مدل هاي زيادي از بشقاب فريزبي را طراحي كرد تا اينكه در نهايت موفق شد در سال ۱۹۵۱ مدل افسانه اي وام او كه پلاتو پلاتر ناميده شد و به صورت علمي و با استفاده از منحني هاي ون (بر اساس معادله پايه مكانيك سيالات يعني معادله برنولي) طراحي شده بود را بسازد. پلاتوپلاتر يك طراحي پايه براي مدل هاي بعدي شد.

تاريخچه ورود ورزش فريزبي به ايران
به نظر ميرسد با همه گير شدن بازي با بشقاب هاي فريزبي در آمريكا و گسترش آن در ساير كشورهاي جهان بخصوص اروپا، به دو طريق بشقاب فريزبي به ايران وارد شد.
1. توسط مستشاران خارجي بخصوص آمريكائي هايي كه در سالهاي دهه ۶۰ قبل از انقلاب اسلامي به ايران آمد و رفت داشتند به عنوان مثال آمريكائيهاي ساكن شاهين شهر (در استان اصفهان) كه در ساخت شركت بل هليكوپتر و پالايشگاه اصفهان (شركت فلور) شركت داشتند و اوقات فراغت خود را همراه با اعضاي خانواده با انجام ورزشهايي نظير موتور سواري، اسكيت بورد و فريزبي سپري مي كردند.
2. توسط ايرانيهايي كه بدلايل مختلف به آمريكا رفت و آمد داشتند به عنوان مثال دانشجويان و نظاميان. اولين اسناد موجود ورود بشقاب فريزبي توسط دانشجويان نيروي دريايي ايران كه در آمريكا دوره هاي آموزشي را طي مي كردند به ايران مي باشد. يكي از اين افراد دريافر نيروي دريايي منصور زبرجد كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي در سال ۱۳۵۸ به ايران برگشت، با آوردن بشقاب فريزبي و آموزش آن به افراد خانواده و دوستان خود اين رشته را عملا به ايران وارد كرد. البته ايشان در آغاز جنگ تحميلي عراق در ۲۳ مهر سال ۱۳۵۹ در خرمشهر به درجه رفيع شهادت نائل آمد و سال ها بعد اعضاي خانواده ايشان نسبت به گسترش اين ورزش در ايران نقش موثري ايفا نمودند. تا اينکه از ۲۱ اسفند ماه سال ۱۳۸۷ انجمن فريزبي به رياست آقاي عبدالرضا فرزانه زير نظر فدراسيون ورزشهاي همگاني فعاليت خود را آغاز كرد و اولين هم انديشي روئساي كميته هاي فريزبي ايران در آبان ماه ۱۳۹۰ در شهر مقدس مشهد برگزار گرديد و به دنبال آن اولين دوره مسابقات قهرمان کشوری رده آقايان زير نظر انجمن فريزبی جمهوری اسلامی ايران در سال ۱۳۹۰ در شهر ماهشهر برگزار شد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این رشته ورزشی به وبلاگ انجمن فریزبی ایران http://ifda.mihanblog.com مراجعه کنید.

برچسب ها:
فريزبي
ارسال به شبکه های اجتماعی:
تصاویر مرتبط
مطالب مرتبط
عنوان محتوی سطح 3
کاشان - خیابان امام خمینی (ره) - تلفن 03155244224
کلیه حقوق متعلق به هیئت ورزش های همگانی شهرستان کاشان می باشد.