۱۳۹۹ سه شنبه ۶ آبان
مصادف با:
2020/10/27 میلادی
وضعیت جوی امروز:
بیشینه دما:
کمیته دما:
بیشینه دما فردا:
بیشینه دما فردا:
معرفی کمیته های تحت پوشش: کمیته بازی های ورزشی کودکان جامعه آماری کودکان تا ۷ سال که مخاطبین اصلی این انجمن می باشند جمعیتی حدود ۵/۷ میلیون نفر می باشند که نیازمند تربیت بدنی ویژه آنان است اما بدلیل شرایط و موقعیت سنی کودکان تحت عنوان انجمن بازی ها و ورزش کودکان شروع به فعالیت نموده است.
۱۳۹۶ پنج شنبه ۳۱ فروردين - تعداد بازدید: 11370 بار
معرفی کمیته های تحت پوشش: کمیته بازی های ورزشی کودکان
انجمن بازی ها و ورزش کودکان در ۱۶ مهرماه سال ۱۳۸۶ و همزمان با سالروز جهانی کودک در فدراسیون ورزشهای همگانی مجوز فعالیت گرفت .در واقع بر اساس یک نیاز و ضرورت و احساس خلاء نهاد یا سازمانی برای تحت پوشش قرار دادن فعالیت های بازی و ورزش کودکان در کشور و نیز به منظور ساماندهی و سازماندهی فعالیت های گوناگون کودکان در قالب بازی و ورزش آنان، همچنین فقدان تشکیلاتی جهت سیاست گذاری و برنامه ریزی صحیح، مناسب و مستمر و پایدار انجمن مذکور به وجود آمد.
جامعه آماری کودکان تا ۷ سال که مخاطبین اصلی این انجمن می باشند جمعیتی حدود ۵/۷ میلیون نفر می باشند که نیازمند تربیت بدنی ویژه آنان است اما بدلیل شرایط و موقعیت سنی کودکان تحت عنوان انجمن بازی ها و ورزش کودکان شروع به فعالیت نموده است.
کارشناسان و متخصصان فعال در زمینه تربیت بدنی و تندرستی، پرداختن به امر ورزش را بعنوان یک اصل مهم و جدانشدنی از زندگی برای تمامی افراد جامعه دانسته و به آن به عنوان یک نیاز اصلی نگاه می نمایند. از این رو پرداختن افراد جامعه بخصوص کودکان به ورزش با توجه به زندگی ماشینی یک نیاز تلقی شده و می بایست به آن بپردازند. بیش از ۷ میلیون نفر از افراد جامعه ما را کودکان زیر ۷ سال تشکیل می دهند، که تاکنون سازمان خاصی بطور مستقیم بر فعالیت های ورزشی و بازی های آنان نظارت نداشته و در واقع فاقد متولی مستقیم بوده است.
انجمن بازیها و ورزش کودکان که اخیرا در فدراسیون ورزشهای همگانی ایجاد گردیده است، برنامه های جامع تخصصی را برای این رده سنی در چارچوب اهداف زیر طراحی و در دست اجرا دارد.
پرداختن به مقوله بازی‌ها و ورزش کودکان از دیدگاه کاملا علمی و تخصصی با ایجاد پایگاه‌های مشاوره و مراکز اطلاع و خدمات‌رسانی
برنامه ریزی بنیادی ورزش در بین کودکان همراه با استانداردسازی و یکسان نمودن تجهیزات و روش‌های آموزشی در قالب ورزش و بازیهای ویژه و متناسب برای این گروه سنی
آشنا کردن کودکان از سنین کودکی با الفبای ورزش همراه با توزیع شیوه های آموزشی در بین مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی

نقش بازی و ورزش در رشد کودک
بازی و ورزش در زندگی کودکان نقش اساسی و حیاتی را ایفا می کند. کودکان از بازی و ورزش لذت می برند و فرصتهای خوبی را برای ابراز احساسات و عواطف خود می یابند. در جریان بازی، حافظه، چالاکی دقت و توجه به اطرافیان در کودک پرورش می یابد. امروزه مشخص شده است که بسیاری از اهداف اساسی تربیتی در بازی مشاهده شده است و از طریق بازی‌ها می توان بصورت مستقیم و غیرمستقیم به اهداف اساسی تربیتی مثل رشد جسمی، اجتماعی، عقلانی، اخلاقی و عاطفی دست یافت.
امروز در خصوص اهمیت، نقش و ارزش بازی برای کودکان سخن بسیار گفته و نوشته شده و کمتر کسی است که در زمینه تاثیرات سازنده و مثبت بازی‌های متنوع برای کودکان تردید به خود راه بدهد و در واقع استفاده از فعالیت های فیزیکی در رشد دادن و پاسخ به نیازهای جسمانی، شناختی، اجتماعی و عاطفی مورد توجه خاص قرار داد.
شخصیت کودک در ضمن بازی شکل می گیرد و در زمان انجام بازی ها دگرگونی های زیادی در خلاقیت، روحیات و رفتارهای او رخ می دهد که همه این ها موجبات تکامل و پیشرفت را برای کودک فراهم می نماید یعنی کودک بازی را از دست زدن به وسایل اطراف خود آغاز کرده و با رشد سنی به بازی های پیچیده تر می پردازد.
بازی موجب حس احترام به سایرین، مهربانی و خلوص را در کودک پرورش می دهد و خلاقیت را در او شکوفا می کند. کودک از طریق بازی اعضای بدن و عضلات خود را ورزیده نموده و او را از خمودگی و رکود دور می نماید بنابراین کودک هر رفتاری را که در بازی در پیش بگیرد در بزرگسالی نیز از بسیاری جهات رفتار مشابه از خود بروز می دهد.
بازی موجب پرورش عقلی کودک می شود. همچنین کودک در هنگام بازی می آموزد که چگونه در مقابل ناکامی و شکست، ایستادگی و اعتماد بنفس خود را حفظ کند.
بازی: کودکان زندگی را با بازی شروع می کنند و بصورت غیر مستقیم یاد می گیرند در اجتماع و جامعه آینده چطور زندگی کنند و تجربه می اندوزند که با محیط زندگی خود چطور برخورد نمایند.

وظایف کمیته:
سازماندهی و استاندارد سازی بازیها و ورزش کودکان ارائه الگوهای مناسب با تکیه بر انجام کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی در زمینه بازی ها و ورزش کودکان اطلاع رسانی و ارتقاء سطح آگاهی خانواده ها در زمینه بازیها و ورزش کودکان
برگزاری جشنواره های بازیها بصورت منطقه ای و سراسری
برگزاری همایش ها و سمینارهای علمی و تخصصی
برگزاری کلاسهای آموزشی ویژه مربیان مهدکودک ها
تربیت نیروی انسانی متخصص جهت اجرای برنامه های ویژه کودکان
تنظیم و اجرای برنامه های کوتاه مدت – میان مدت و بلند مدت
هماهنگی و تعامل با سازمانها و ارگانهای مرتبط در سطح کشور
هماهنگی و تعامل با سازمانها و ارگانهای جهانی
هیئت ورزش های همگانی نیز وظیفه دارد نسبت به  تعمیم و گسترش ورزش و همگانی کردن آن برای تمام رده های سنی جامعه بخصوص کودکان که آینده سازان ایران اسلامی هستند اقدامات لازم را مبذول داشته و با ایجاد انجمن بازی ها و ورزش کودکان سعی دارد نسبت به اجرائی نمودن برنامه های در دست اقدام سهم کوچکی در سلامتی ، نشاط و تندرستی جامعه داشته باشد.

آدرس سایت انجمن بازهای ورزشی کودکان جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با مسئولین این انجمن www.kwna.ir می باشد.

برچسب ها:
کودکان
بازي
ورزش
ارسال به شبکه های اجتماعی:
تصاویر مرتبط
کاشان - خیابان امام خمینی (ره) - تلفن 03155244224
کلیه حقوق متعلق به هیئت ورزش های همگانی شهرستان کاشان می باشد.