۱۳۹۹ سه شنبه ۶ آبان
مصادف با:
2020/10/27 میلادی
وضعیت جوی امروز:
بیشینه دما:
کمیته دما:
بیشینه دما فردا:
بیشینه دما فردا:
معرفی کمیته های تحت پوشش: کمیته ورزش های آبی کلیه تمریناتی که در تمام رشته های ورزش های آبی اجرا می شود مجموعه تمرینات ورزشی است که در آب انجام می شود که پس از انجام، بدن را به گونه ای دیگر درگیر می کند که پس از طی مدت حداقل ۴ هفته استقامت قلبی و تنفسی، قدرت، انعطاف پذیری و سایر فاکتورهای آمادگی جسمانی را بالا برده و شخص را قادر می سازد تا از یک زندگی فعال برخوردار شده و کارهای روزانه خود را بدون احساس خستگی به مدت طولانی انجام دهد.
۱۳۹۶ پنج شنبه ۳۱ فروردين - تعداد بازدید: 12902 بار
معرفی کمیته های تحت پوشش: کمیته ورزش های آبی
کلیه تمریناتی که در تمام رشته های ورزش های آبی اجرا می شود مجموعه تمرینات ورزشی است که در آب انجام می شود که پس از انجام، بدن را به گونه ای دیگر درگیر می کند که پس از طی مدت حداقل ۴ هفته استقامت قلبی و تنفسی، قدرت، انعطاف پذیری و سایر فاکتورهای آمادگی جسمانی را بالا برده و شخص را قادر می سازد تا از یک زندگی فعال برخوردار شده و کارهای روزانه خود را بدون احساس خستگی به مدت طولانی انجام دهد.
انجام تمرینات هوازی در آب به شخص کمک می کند تا هماهنگی لازم بین سیسم عصب و عضله ایجاد شده و در نتیجه علاوه بر اثرات مثبت فیزیکی مغز شخص را نیز درگیر تمرینات می کند. کارآیی اندام ها به خصوص عضلات و مفاصل در طی دوره های تمرین بهبود یافته و اجرای کلیه اعمال که شخص در طی روز درگیر آن است در آب درگیر تمرین خواهند شد. مانند نشستن، بلند شدن، خم شدن، راست شدن و راه رفتن و ... انجام تمرینات در آب از بسیاری از صدمات ورزشی جلوگیری می نماید.

اهداف تمرینات ورزش های آبی
برخوردداری از استقامت بالای قلبی و عروقی
ایجاد توان مطلوب برای انجام کارهای روزانه
ایجاد انعطاف در عضلات، تاندون ها، لیگامنت ها برای اجرای بهتر حرکات
بالا بردن توانایی های بدن در انجام کارهای روزانه زندگی در افراد عادی و ورزشکاران حرفه ای
افزایش کارآیی قلب و عروق و دستگاه تنفس و تحریک جریان کند و تنبل خون در بدن
افزاش ظرفیت هوازی یا بالا بردن توان هوازی شخص
موارد فوق حاصل یک تحقیق است که تاثیر تمرینهای آبی را اندازه گرفت. این تحقیق در مارس ۱۹۸۳ در نشریه پزشکی و طب ورزشی منتشر شده بود، نشان دادکه از طریق یک چنین تمرینات با شدت متوسط می توان به ۷۷-۷۰ درصد حداکثر ضربان قلب(میزان ضربان قلب در حال تمرین) دست پیدا کرد. قابل ذکر است برای اندازه گیری میانگین ضربان قلب، اکسیژن دریافتی و انرژی مصرفی (کالری مصرفی) در دانشگاه جورجیا بکار گرفته شده نتایج تحقیق نشان داد که تمرینات موثر و منظم در آب ظرفیت انجام کارهای جسمانی را بهبود می بخشد.

آشنایی با سطوح مختلف
سطح مبتدی: این سطح شامل کسانی می شود که برای اولین بار می خواهند این تمرینات را شروع نمایند. در این دوره که بصورت عملی اجرا می گردد آموزش های لازم را که شامل انواع راه رفتن ها در جهات مختلف و آشنایی با انواع تمرینات جهت آماده شدن آموزش می بینند. این دوره بصورت عمومی برگزار می گردد. اگر همه افراد دارای یک سطح از نظر آمادگی جسمانی باشند تعداد افراد شرکت کننده می تواند ۲۵-۲۰ نفر باشد. اما اگر شرکت کنندگان دارای سطوح مختلفی از نظر آمادگی جسمانی هستند تعداد افراد برای کنترل بیشتر توسط مربی کمتر خواهد شد.
سطح پیشرفته: از آمادگی بدنی خوبی برخوردارند و یا ورزشکارند و جهت رسیدن به یک هدف خاص می خواهند این تمرینات را انجام دهند. (رشته خاص ورزشی مثلا والیبال، کشتی، بسکتبال را دنبال می کنند). کلیه مراحل آموزش در سه سطح را می توان با توجه به هدف مورد نظر در قسمت کم عمق و یا عمیق انجام داد. اما وقتی اجرای تمرینات در قسمت عمیق طراحی می شود حتما باید از وسایل شناوری استفاده شود. کمربند، نودل، جلیقه و ...
دوره های مربیگری این رشته نیز مانند سایر رشته ها دارای دوره های مربیگری مختلف با درجه ۱-۲-۳ می باشد که به مدت ۸-۶ روز به صورت عملی و تئوری برگزار می گردد که شامل علوم مختلف اعم از عملی و تئوری است. شرکت کنندگان پس از طی دوره با فراگیری این علوم باید قادر باشند به عنوان مربی به صورت عملی و تئوری به دیگران آموزش دهند. تعیین میزان ‌آمادگی جسمانی مربیان موظفند قبل و بعد از اجرای تمرینات در هر دوره افراد را مورد سنجش و ارزیابی از نظر میزان آمادگی جسمانی و تغیرات ناشی از تمرینات قرار دهند. ضمنا سطح خود را از نظر شرکت در کلاس تعیین نمایند.
به عنوان مثال: قبل از شروع فرد عرض استخر را با راه رفتن معمولی در قسمت کم عمق طی می کند و زمان طی این مسافت ثبت می گردد. در پایان دوره همین تست انجام شده فرد باید پس از طی دوره رکورد خود را بهبود بخشیده باشد.
مثال دوم: برای اندازه گیری قدرت دستها، در مدت ۱ دقیقه تعداد دفعاتی که فرد با استفاده از دیواره استخر در قسمت کم عمق با فاصله یک دست باز از لبه استخر، در حالی که تا شانه در آب قرار دارد پرس سینه انجام می دهد. در انتهای دوره همین تست را باید در همان زمان ۱ دقیقه تعداد بیشتری اجرا نماید. زمان اجرای تمرینات پرداختن به تمرینات در آب مهمتر از زمان اجرای آن است ولی آنچه مهم است این است که:
زمان اجرای تمرینات بدن خسته نباشد. 
۲-۱.۵ ساعت از خوردن غذا گذشته باشد. در حقیقت تمرینات با معده پر اجرا نگردد. 
بهتر است محدودیت زمانی در اجرای تمرینات و شرکت در کلاسها وجود نداشته باشد.
دوره های داوری این رشته با توجه به مسابقاتی که جهت سنجش میزان توانایی افراد در گروه های سنی مختلف طراحی شده نیاز به داورانی دارد که دوره های لازم را جهت برگزاری مسابقات طی کرده باشند. این دوره ها به مدت ۴-۵ روز به صورت تئوری و عملی برگزار می گردد شرکت کنندگان پس از طی دوره باید قادر باشند به عنوان داور به صورت عملی و تئوری به دیگران آموزش دهند.

شرایط لباس
کلیه مقررات مربوط به شنا که در اسخترها رعایت می شود در مورد این تمرینات نیز اجرا می گردد.
کلاه: افراد می توانند در تمامی تمرینات از فرو کردن سر در آب خودداری نمایند و از کلاه استفاده نکنند. اما این مسئله بیشتر به مدیریت استخرها برمی گردد. و چون استخرها ترجیح می دهند که همه افراد از یک قانون پیروی نمایند اجازه چنین کاری را نمی دهند. اما چون در اثر تمرینات جریان خون بیشتر می گردد می توانند برای جلوگیری از فشار روی عروق سر و گیجگاه از کلاه پارچه ای استفاده نمایند. 
لباس باید راحت و از مایو بدون آستین استفاده شود تا عضلات دست همانند اجرا در شنا از دامنه حرکتی بهتری برخوردار باشد.

روش تمرین
اجرای تمرینات هوازی در آب شیوه منحصر به فردی است که با استفاده از خاصیت مقاومت آب و قانون ارشمیدس کم شدن وزن و در نتیجه کمتر شدن فشار وارد بر مفاصل در هنگام اجرای حرکات و درجه حرارت آب که از همان لحظه ورود به آب عروق سطحی را تحریک کرده و با فشار ملایم بر قفسه سینه ظرفیت و گنجایش ریوی را تحریک می نماید و از حرکات قدرتی و انعطافی تشکیل شده که این حرکات موجب ازدیاد قدرت و انعطاف در عضلات شده و مهمتر از همه اینکه شخص باید برای اجرای حرکات برای مقابله با مقاومت آب و حفظ تعادل بیشتر و عادت کردن به شرایط ایجاد شده انرژی بیشتری مصرف کند در عین حال که مقاومت آب حرکت را کنترل می کند در نتیجه از ایجاد کشش در وضعیت نامطلوب جلوگیری می گردد و با توجه به اصل اضافه بار برای افزایش قدرت عضلانی که از اصول علم تمرین است شخص در مدت زمان کمتری به افزایش بیشتری از نظر قدرتی دست می یابد. با توجه به هدف این انجمن که همانا رشد و توسعه این رشته در تمامی نهادها جهت پویایی و رسیدن به سلامت اجتماعی جامعه غیر از بعد جسمانی در تمامی ابعاد از جمله بعد روانی و اخلاقی انسان است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این کمیته می توانید به سایت انجمن ورزشی آتش نشانان و امدادگران به آدرس www.iranaquasport.com مراجعه کنید.
ارسال به شبکه های اجتماعی:
تصاویر مرتبط
مطالب مرتبط
عنوان محتوی سطح 3
کاشان - خیابان امام خمینی (ره) - تلفن 03155244224
کلیه حقوق متعلق به هیئت ورزش های همگانی شهرستان کاشان می باشد.