۱۳۹۹ سه شنبه ۶ آبان
مصادف با:
2020/10/27 میلادی
وضعیت جوی امروز:
بیشینه دما:
کمیته دما:
بیشینه دما فردا:
بیشینه دما فردا:
کمیته ورزش آتش نشانان و امدادگران امروزه ورزش و تربيت بدني از امور اجتناب‌ناپذير جوامع بشري بوده و معمولا‌ گروه‌هاي مختلف از اشكال گوناگون ورزش بهره‌مند مي‌گردند.
۱۳۹۶ پنج شنبه ۳۱ فروردين - تعداد بازدید: 13236 بار
مسئول کمیته: آتش نشان محمد جوان شجریان

معرفی کمیته های تحت پوشش: کمیته ورزش آتش نشانان و امدادگران
امروزه ورزش و تربيت بدني از امور اجتناب‌ناپذير جوامع بشري بوده و معمولا‌ گروه‌هاي مختلف از اشكال گوناگون ورزش بهره‌مند مي‌گردند. برخي از آنان به صورت حرفه اي و گروهي آماتور و برخي ديگر به صورت تفريحي و صرفاً جهت سلامت تن و اندام خويش به آن مي‌پردازند؛ حتي آن دسته هم كه عملاً ورزش انجام نمي‌دهند، از ديدن برنامه ورزشي رسانه‌ها لذت مي‌برند.

جایگاه ورزش در بین آتش‌نشانان و امدادگران
سازمان‌های امدادرسان مانند آتش‌نشانی از جمله مشاغلی هستند که به اقدامات سریع و تصمیم‌گیری‌های سنجیده در کوتاه‌ترین زمان دارند و شاغلان در این حرفه علاوه بر فراگیری آموزش‌های تخصصی امدادگری و آتش‌نشانی بايد در زمینه آمادگی جسمانی و بالا بردن کارایی و توانایی جسمی خود به عنوان یکی از ملزومات اصلی حرفه آتش‌نشانی نیز اقداماتی انجام دهند. در این راستا به جهت ارتقاي آمادگی جسمانی و پرورش نیروی جسمانی و تقویت روحیه سالم در امدادگران و توسعه و تعمیم ورزش تخصصی در سازمان‌های آتش‌نشانی، از سال ۱۳۷۸ یکسری مسابقات خاص آتش‌نشانان توسط سازمان شهرداری‌ها در سطح کشور برگزار می‌گردد.
می‌توان گفت، ورزش و تقويت قواي جسماني آتش‌نشانان و امداد گران كه مستقيماً با نجات جان و مال مردم سروكار دارند، از لازمه‌هاي جدايي‌ناپذير به شمار مي‌رود.
با پيشرفت تكنولوژي و مكانيزه شدن امور جاري زندگي بشري، به نظرمي‌رسد از نيروي كار و توان بدني انسان‌ها كاسته شود كه در برخی از زمينه‌ها نیز بدينگونه بوده است. حال آنكه در سازمان‌هاي آتش‌نشاني و خدمات ايمني براي مقابله با انواع حوادث و رخدادها توان بدني و آمادگي جسماني نيروهاي عملياتي نقش انكار‌ناپذيري دارد. ورزش و تربيت بدني جزء لاينفك اين سازمان‌ها بوده و انجام تمرينات ورزشي در اشكال مختلف جهت حفظ آمادگي جسماني نيروهاي امدادی امري لازم و ضروري است. می‌توان موارد زیر را بعنوان اهداف مورد انتظار در ورزش آتش‌نشانان و امدادگران در نظر گرفت:
1-کاهش ریسک فاکتورهای سلامتی و بیماری های ناشی از این مشاغل سخت
2- افزايش مهارت، دقت و افزایش سرعت عمل امدادگران در حین انجام عملیات امدادی
3- افزایش همبستگی گروهی، استقامت در مقابله با حوادث، روحیه تعاون، و شادابی و نشاط در بین آتش‌نشانان و امدادگران
4- تبادل اطلاعات و انتقال تجارب تخصصی در بین آتش‌نشانان  وامدادگران
۵- حفظ تعادل و اعتماد به نفس
6-ایجاد اعتبار شغلی و هویت بخشی به مشاغل امدادی با انعکاس توانمندی  نیروهای آتش نشان و امدادگر در بین مردم و افزایش اعتماد عمومی نسبت به توانمندی آنها

اقدمات مورد نیاز در زمینه ورزش آتش‌نشانان و امدادگران
يك آتش‌نشان درطول خدمت خويش مي‌بايست هميشه و همه حال توان بدني مناسب و ايده‌آلي براي مقابله با جميع حوادث داشته باشد و اين امر ميسر نمي‌شود مگر با انجام تمرينات مستمر ورزشي كه لازمه آن طراحي و تدوين برنامه‌هايي خاص شامل موارد زير است:
۱- ايجاد مکان‌های ورزشي با تجهيزات مناسب در هر ايستگاه
۲- سنجش ميزان آمادگي جسماني نيروها با آزمون ايفرد به صورت فصلي و ارائه توصيه‌هاي لازم
۳- پيش بيني مربي ورزشي و آمادگي جسماني براي سازمان
۴- برپايي برنامه‌ها و مسابقات مختلف ورزشي در بين ايستگاه‌ها و واحد‌هاي سازمان
۵- برپايي كلاس‌هاي آموزشي– ورزشي جهت تقويت ورزش علمي دربين نيروها
۶- شركت درالمپياد‌هاي كشوري و مسابقات ورزشي برون سازماني
۷- با توجه به نوع و نحوه انجام كار نيروهاي آتش‌نشاني در عمليات و سنخيت آن با رشته‌هايي نظر دوميداني، كوهنوردي و صخره نوردي، شنا و غواصي، انتظار مي‌رود اين رشته‌ها با جديت دربين نيروهاي عملياتي آتش‌نشاني آموزش داده وتقويت شوند. همچنين در اين بين رشته‌هايي مانند؛ فوتبال، واليبال، تنيس روي ميز، شطرنج كه از اقبال عمومي آتش‌نشانان برخورداراست نيز ترويج يافته و با برگزاري مسابقات منطقه‌اي در رشته‌هاي مذكور درنهايت نسبت به برگزاري تورنمنت كشوري نيز اقدام شود كه تجربه نشان داده است چنين مسابقاتي علاوه برارتقاي توان جسماني، توان روحي و رواني نيروها را نيز افزايش مي‌دهد و آنان چند روزي را به دور از صحنه‌هاي حريق و حوادث به بازپروري روحيه و روان خويش مي‌پردازند.
۸- تبادل اطلاعات و افكار حرفه‌اي، اجتماعي، فرهنگي در المپيادهاي ورزشي موجب فزوني روحيه پرسنل و ايجاد انگيزه در بين ساير نيروها جهت عضويت در تيم‌هاي سازمان و در نهايت موجب ترغيب و ترويج تربيت بدني در بين پرسنل سازمان‌هاي آتش‌نشاني مي‌شود.
انجمن ورزش آتش نشانان و امدادگران سعی می کند با استفاده از پتانسیل های موجود و تجارب خبرگان و پیشکسوتان این عرصه ضمن  آموزش، ترویج  و توسعه ورزش تخصصی در بین آتش نشانان و امدادگران کشور وضعیت آمادگی جسمانی شاغلین این مشاغل سخت را به استانداردهای جهانی نزدیک و با  شرکت در مسابقات بین المللی و جهانی  سطح  ورزشی آنها را به بوته آزمایش نهاده و محک بزند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این کمیته می توانید به سایت انجمن ورزشی آتش نشانان و امدادگران به آدرس www.sport125.ir مراجعه کنید.

ارسال به شبکه های اجتماعی:
تصاویر مرتبط
مطالب مرتبط
عنوان محتوی سطح 3
کاشان - خیابان امام خمینی (ره) - تلفن 03155244224
کلیه حقوق متعلق به هیئت ورزش های همگانی شهرستان کاشان می باشد.