۱۳۹۹ سه شنبه ۶ آبان
مصادف با:
2020/10/27 میلادی
وضعیت جوی امروز:
بیشینه دما:
کمیته دما:
بیشینه دما فردا:
بیشینه دما فردا:
معرفی کمیته های تحت پوشش: کمیته یوگا فلسفه يوگا بر آن است كه ما در يك فرآيند دائمی از تكامل حركت می‌كنيم. هوشياری ما دائماً در حال تغيير و تكامل است و اين تكامل می‌تواند در سطح خرد و هوشمندی هر كس مشاهده شود. ما نمی‌توانيم چيزی را تا زمانی‌كه عقل و خرد ما پادرميانی نكند درك نماييم. ما در مورد آن چيز می‌انديشيم، آنرا تحليل می‌كنيم و سعی می‌كنيم جنبه‌ای منطقی به‌آن ببخشيم و سپس آن چيز را درك و قبول می‌كنيم.
۱۳۹۶ پنج شنبه ۳۱ فروردين - تعداد بازدید: 2033 بار
 فلسفه يوگا
فلسفه يوگا بر آن است كه ما در يك فرآيند دائمی از تكامل حركت می‌كنيم. هوشياری ما دائماً در حال تغيير و تكامل است و اين تكامل می‌تواند در سطح خرد و هوشمندی هر كس مشاهده شود. ما نمی‌توانيم چيزی را تا زمانی‌كه عقل و خرد ما پادرميانی نكند درك نماييم. ما در مورد آن چيز می‌انديشيم، آنرا تحليل می‌كنيم و سعی می‌كنيم جنبه‌ای منطقی به‌آن ببخشيم و سپس آن چيز را درك و قبول می‌كنيم.
پس از پذيرش يك موقعيت، ديگر تضادی وجود نخواهد داشت، اما تا زمانی‌كه ما شرايط و موقعيتی را نپذيرفته‌ايم و در مورد آن اطمينان نداريم، تضاد و پيچيدگی نيز وجود خواهد داشت.

تعریف یوگا
ورزشی است جسمی و ذهنی که تعادل لازم بین جسم و ذهن را ایجاد می‌نماید و معمولاً به عنوان راهکاری برای دستیابی به آرامش ذهنی و بالابردن توان جسمی کاربرد دارد. این رشته ورزشی دارای سبک‌های متعددی می‌باشد که در تمامی آنها تمرینات بشرح زیر مشترک است که این تمرینات عبارتند از:
تمرینات اخلاقی (‌یاما ونیاما)
تمرینات بدنی (آسانا)
تمرینات تنفسی (پرانایاما)
تمرینات آرام‌تنی (یوگا نیدرا)
تمرینات تمرکزی (پراتی‌آهارا)
تمرینات تأملی (‌دیانا)

که این تمرینات با روشهای متفاوت در کشورهای مختلف و با توجه به فرهنگ و سیستم فیزیکی بدنی ورزشکاران انجام می‌گردد. در ایران روشی تحت نام روش هماهنگ یوگا که در برگیرنده موارد قید شده می‌باشد، طراحی و اجراء می‌گردد. رشته یوگا بیشتر جنبه تمرینی و آمادگی جسمانی دارد و افرادی که به این ورزش می‌پردازند قصد دارند سطح قابلیت‌های ذهنی و جسمانی خود را با انجام تمرینات مستمر و طبقه بندی شده بالا برده و از بدنی سالم و ذهنی آگاه برخوردار گردند. برای ایجاد انگیزه و بالابردن هرچه بیشتر سطح آمادگی جسمانی و ایجاد رقابتی سالم در جهت تعمیم و گسترش این رشته ورزشی مسابقات و رقابت های توسط فدراسیون جهانی پیش‌بینی گردیده که از سال ۱۹۹۰ به مرحله اجراء گذاشته شده که مسابقات جهانی آن هرساله در یکی از کشورهای متقاضی برگزار می‌شود.

مسابقات: مسابقات این رشته در رده‌های سنی مختلف و به تفکیک آقایان و بانوان پیش‌بینی گردیده‌است که این مسابقات هم بصورت گروهی با نمایش آسانه‌های یوگا و هم بصورت انفرادی انجام می‌شود.

محل مسابقات: برای انجام مسابقه این رشته از تشک یا تاتامی استفاده می‌گردد که ابعاد این تشک ۶×۶ متر و بصورت مربع می‌باشد.

رده‌های سنی: در حال حاضر مسابقات رسمی و بین‌المللی این رشته هم در بخش خانمها و هم در بخش آقایان در رده‌های سنی زیر برگزار می‌گردد:
کودکان (در ۳ سطح ۴ تا ۵ سال و ۶ تا ۷ سال و ۸ تا ۱۲ سال)
نوجوانان (۱۳ تا ۱۷ سال)
جوانان (در ۲ سطح ۱۸تا ۲۵ سال و ۲۶ تا۳۵ سال)
میانسال ( ۳۶ تا ۴۰ سال)
بزرگسالان( ۴۱ تا ۶۰ سال)
بالاتر از بزرگسالان ( ۶۱ سال به بالا)

نحوه اجرای مسابقات: مسابقات این رشته در دو بخش انفرادی و تیمی یا گروهی برگزار می‌گردد.

مسابقات انفرادی: در این بخش ورزشکار بصورت انفرادی در رده سنی خود در مدت زمان تعیین شده  توانائی های خود را به معرض نمایش می‌گذارد به رقابت می‌پردازند و در سه مرحله مجموعاً ۲۲ حرکت آسانا را به معرض نمایش می‌گذارد که در مجموع بهترین فردی که بتواند بیشترین امتیاز را کسب نماید برنده مسابقه شناخته می‌شود .در واقع مسابقات این رشته، ارائه نمایشی از حرکات زیبای آساناهای یوگا خواهد بود که در آن انعطاف‌پذیری، تعادل، کشش، قدرت، استقامت و هماهنگی اعصاب و عضله و آرامش مورد سنجش قرار خواهد گرفت که مدت مسابقه از زمان اعلام داور تا آماده شدن وی  جهت ارائه نمایش و پایان آن ۵ دقیقه خواهد بود.
مسابقات گروهی یا تیمی: در این بخش که تعداد نفرات تیم می‌تواند از ۲ تا ۱۰ نفر باشد هر فرد یک یا چند آسانا را به نمایش می‌گذارند که این نمایش باید در یک زمان توسط اعضاء به تیم انجام شود. که ترکیب نمایشی و زیبایی و هماهنگی نفرات ملاک کسب امتیاز بیشتر می باشد. تعداد داوران و هیأت ژوری برای امر قضاوت مسابقات ۳ نفر هیأت ژوری و ۴ داور امر قضاوت را بعهده دارند. داوران در چهار نقطه تشک قرار گرفته و به امر قضاوت می‌پردازد امتیازات ورزشکاران با علامت اعلام توسط ثبات در برگه ثبت و به رئیس هیات ژوری ارائه می‌گردد و بهترین ورزشکار و گروه مشخص خواهد شد. در هیأت ژوری یک نفر به عنوان رئیس و یک نفر وقت نگهدار و یک نفر ثبات امتیازات انجام وظیفه می‌نمایند.

جهت کسب اطلاعات در مورد این انجمن به سایت www.kanoon-yoga.com  مراجعه فرمایید.

برچسب ها:
يوگا
yoga
ارسال به شبکه های اجتماعی:
تصاویر مرتبط
مطالب مرتبط
عنوان محتوی سطح 3
کاشان - خیابان امام خمینی (ره) - تلفن 03155244224
کلیه حقوق متعلق به هیئت ورزش های همگانی شهرستان کاشان می باشد.